X
تبلیغات
بدون اینکه خودتان معتاد شوید به فرد معتاد کمک کنید
ارتباط با کسی که اعتیاد دارد
هیچ کس به طور اتوماتیک وار نمی داند که به چه نحوی با یک معتاد – فردی که با اعتیاد زندگی می کند – صحبت کند. هر چند افرادی که با افراد معتاد زندگی و یا همکاری می کنند، می توانند روش های موثری را برای برقراری ارتباط پیدا کنند، ولی انجام این کار همواره سخت است، چرا که اعتیاد منجر به ایجاد حالت پریشانی و اضطراب در فرد معتاد و اطرافیان وی می شود.
در صورتی که شما  با شوک مربوط به معتاد شدن شخص محبوبتان مواجه شوید، شاید به شما توصیه شود که ارتباط خودتان را با وی، به سطح حداقلی برسانید.
ولی روش های ارتباطی موثری وجود دارد و درصورتی که شما قادر باشید که از فرد معتاد حمایت کنید و اجازه بدهید که وی به رفتار اعتیادی خودش ادامه دهد، این کار منجر به نتایج بهتری می شود که فراتر از انتظار ما در رابطه با سختی ارتباط با شخص معتاد می باشد. ممکن است که افراد معتاد با انکار کردن یا دروغ گفتن به شما، این فرآیند را با مشکلاتی مواجه کنند.
تغییر در روش ارتباط شما با شخص معتاد، منجر به اتمام رابطه شما با وی خواهد شد، هر چند که شما همچنان نگران وی باشید.
همواره نسبت به شخص معتاد مهربان باشید
نگرانی خود را از روی رفتارتان نشان دهید – همواره به صورت مهربان و دلسوزانه رفتار کنید. این عامل، اغفال کننده مخفی برای ارتباط موفق با یک فرد معتاد می باشد.
همچنین، در جامعه ما اعتیاد به عنوان یک برچسب منفی در نظر گرفته می شود، و افرادی که معتاد هستند انتظار دارند که افراد دیگر به آنها انتقاد کنند، دشنام بگویند و آنها را تحقیر کنند، و خانواده و دوستان فرد معتاد، او را طرد کنند.
با پذیرفتن این افراد، حتی در صورتی که کل رفتار او را قبول نداشته باشید، می توانید مرحله به مرحله برای فراموشی اعتیاد و بهبود وی اقدام کنید.
تاثیر گروه درمانی در درمان فوبیاها
 اختلال روانی
 ترس, درمان انواع فوبیا, درمان فوبیا, فوبیای اجتماعی, فوبیای خاص, گروه درمانی
 بدون دیدگاه
آیا درمانگر شما، گروه درمانی را به عنوان بخشی از برنامه درمان تان برای فوبیا پیشنهاد داده است؟ این مورد غیر نرمال نخواهد بود. یک گروه آموزش روان شناسی عبارت…
بیش تر بخوانید
اگر کاری برای شما لذت بخش باشد،اعتیاد نیست؟
اگر کاری برای شما لذت بخش باشد،اعتیاد نیست؟
 اختلال روانی
 اعتیاد, تشخیص, درمان, مشاوره
 بدون دیدگاه
اعتیاد – علائم، درمان برای یک دوره زمانی طولانی مدتی، اعتیاد به معنای یک رفتار غیر قابل کنترل در رابطه با استفاده از الکل و سایر داروها در نظر گرفته…
بیش تر بخوانید
حداقل به اندازه ای که صحبت می کنید، به صحبت های فرد معتاد گوش کنید
صرف نظر از اینکه فرد معتاد، شخص محبوب شما باشد یا نباشد، در صورتی که بدون ایجاد اختلال و یا انتقاد به صحبت های وی گوش دهید، به احتمال خیلی زیادی این فرد معتاد به شما و هدف شما برای کمک به وی، اعتماد خواهد کرد. حتی در صورتی که با رفتار وی موافق نباشید، باید در نظر داشته باشید که اعتیاد یک دلیلی دارد.
با مطالعه مطالب مرتبط در وب سایت های مختلف، نسبت به اعتیاد آنها شناخت بیشتری پیدا کنید و سعی کنید که دیدگاه و شرایط یک فرد معتاد را به صورت صحیحی درک کنید.
کارتان استمرار داشته باشد
در هر زمانی که با یک فرد معتاد باشید، از طریق واکنش ها و صحبت های خود با وی ارتباط برقرار کنید.
سعی کنید که پیام هایتان مستمر باشد، تا آن فرد در مورد انتظارات شما از وی، یک درک دستی داشته باشد. برای مثال، نگویید که فکر می کنم والدین شما مشکل مصرف مشروب داشتند، و بعد از ناهار، یک شیشه مشروب را با هم مصرف کنید.
مرکز روانشناسی و روانپزشکی مگاروان
مشاوره طلاق رایگان
مشاور کودک خوب
مشاوره تلفنی فوری
مشکلات جنسی زناشویی
اختلال روانی شخصیت
اعتیاد مواد مخدر اینترنت
روانپزشک خوب
سعی کنید که قابل پیش بینی باشید
افراد معتاد در صحبت ها و رفتارهایشان غیر قابل پیش بینی هستند، ولی ایجاد یک مثال و نمونه خوب، می تواند باعث شود که آنها تغییر کنند.
در زمانی که یک شخص معتادی در کنار شما باشد، در صحبت ها و واکنش های خودتان قابل پیش گویی باشید – ایجاد حالت های تعجب آور منجر به استرس می شود و استرس منجر به تشدید اعتیاد می شود.
عشق یا نگرانی غیر مشروط را ابراز کنید
به آنها بفهمانید که همچنان دوستشان دارید و یا نگران آنها هستید، و میزان شدت اعتیاد آنها برای شما اهمیتی ندارد. در صورتی که این امر واقعی و یا امکان پذیر نباشد، حداقل ترین وضعیت این است که صرف نظر از کمک کردن یا نکرن، به آنها علاقمند هستید.
با این وجود، این امر بدان معنا نیست که هر کاری را برای آنها انجام خواهید داد.
به شخص معتاد بفهمانید که نمی خواهید اعتیادش همچنان ادامه داشته باشد، و هیچ ترسی نسبت به ایجاد محدودیت ها برای وی نداشته باشید، نشان دهید که تهدیدهای شما واقعی می باشد و آنها را به دلیل رفتار های اعتیادی خودشان، از نظر روان شناختی مجازات کنید.
درمان فرد معتاد
از فرآیند تغییر حمایت کنید
به شخص معتاد بفهمانید که هدف شما حمایت از تغییر وی می باشد، برای مثال، در مشاوره خانوادگی یا زوجین به همراه وی باشید. هر چند که انگیزه شما برای تغییر می تواند بیشتر از انگیزه فرد معتاد برای تغییر باشد، ولی این کار می تواند نقطه شروعی برای درک مزیت های مشاوره توسط فرد معتاد باشد و همچنین نشان می دهد که شما به وی اهمیت می دهید و می خواهید که وضعیت وی تغییر یابد.
مرکز مشاوره مگاروان
این کار را بر مبنای روش آنها انجام دهید
هر چند که شما باید نسبت به موارد غیر قابل پیش بینی در رفتار فرد معتاد آگاه و محتاط باشید – برای مثال، مشروب خواری در سنین پایین و یا استفاده از داروها در خانه شما – ولی می توانید در رابطه با نحوه انجام این تغییرات مهم، انعطاف پذیر باشید. سعی کنید به روشی که آنها دوست دارند، کمک خودتان را انجام دهید و هیچ کاری را برای آنها الزام نکنید.
تا زمانی که شما نتایج دلخواه را به دست می آورید، و استراتژی فرد معتاد برای تغییر هیچ مشکلی را برای شما پیش نیاورد، اجازه دهید که آنها به روش خودشان اقدام کنند.
برای دستیابی به مراکز ارائه خدمت، اطلاعاتی را بدست بیاورید
اغلب افراد به دلیل اعتیاد خودشان احساس خجالت می کنند، و از اینکه به پلیس و یا مقامات دیگر گزارش شوند، می ترسند؛ این امر می تواند بزرگترین مانع برای فرد معتادی باشد که به دنبال کمک گرفتن است. مراکزی را که به افراد معتاد کمک می کنند را پیدا کنید و به آنها معرفی کنید.
در صورتی که اعتیاد فرد رو به کاهش باشد، سعی کنید که به کمک به خودتان متمرکز شوید. همزمان با کمک به خودتان برای مقابله با شرایط، دیدن کمک و بهبود خودتان برای وضعیت روانی و عملکردی تان، می تواند یک عامل الهام بخشی برای فرد معتاد باشد و وی تغییر را به عنوان یک کار محتمل در نظر بگیرد.
همواره به فرد معتاد اجازه دهید تا محدودیت های شما را بشناسد
در صورتی که فرد معتاد تمایلی به تغییر نشان ندهد، و شما به این نتیجه برسید که نمی توانید با اعتیاد آنها کنار بیایید، به آرامی وضعیت خودتان را به آنها بفهمانید. مشاوره می تواند برای انجام این کار مفید باشد. تا زمانی که افرا معتاد به این شناخت دست نیابند که رفتار آنها شما را اذیت می کند، هیچ دلیلی برای تغییر نخواهند داشت.
منبع:مرکز روانشناسی و روانپزشکی مگاروان - بدون اینکه خودتان معتاد شوید به فرد معتاد کمک کنید


برچسب‌ها: معتاد، کمک,
+ نوشته شده توسط Dr. Shahram در چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ و ساعت ۲۰:۲۴ | نظر(0)